Domů Jak se dělá keš.

PostHeaderIcon Jak se dělá keška

 

Krok č.1 – správné místo

To nejdůležitější je výběr správného místa! Může to být krajina se zajímavou vyhlídkou nebo historicky zajímavý objekt – to záleží jen na vás. Musíte si ale pamatovat, že:

  • vaše keška musí splňovat všechny požadavky uvedené v “průvodci geocachingem” (viz toto stručné shrnutí nebo originál na www.geocaching.com/about/guidelines.aspx)
  • dejte pozor, aby vaše keška nebyla moc na ráně. Jistě nechcete, aby o ni zakopávali všichni kolemjdoucí.
  • pokud je vaše keška na soukromém pozemku, potřebujete jeho povolení, pokud na veřejném, musíte se ujistit, že neporušujete žádné zákony nebo směrnice, když ji tam umístíte.
  • pozor, aby vaše keška nevypadala podezřele či nebezpečně! Ideální je průhledné plastové pouzdro.
  • zvažte, jestli vámi zvolené místo nebude příliš poškozeno nebo zničeno, když se stane cílem vycházek geokačerů
  • neukrývejte kešky na archeologických nalezištích, přílišný provoz by je nevratně poškodil.
  • pokud kešku umístíte na frekventovaném místě u školy nebo kancelářské budovy, může se stát, že na geokačery, kteří ji tam budou hledat, někdo brzy zavolá protiteroristické komando.
  • nedávejte kešku poblíž jiné již existující, nebude přijata a umístěna na oficiální stránky.
  • keška není určena k agitaci pro politické, společenské, charitativní ani náboženské účely. Prosím respektujte to.
  • keška není určena ani ke komerčnímu využití.

Krok č.2 – příprava kešky

Pouzdro

Vyberte takové pouzdro, které vydrží i za deště a sněžení. Ideální jsou průhledná voděodolná plastová pouzdra a plastový sáček se zipem pro případ, že by do pouzdra přece jen zateklo.

V každém případě svou kešku jasně a viditelně označte slovy „Official Geocache”. Nejlepší je přidat pár základních informací o hře a požádat náhodné nálezce, aby neodnášeli pouzdro. Nejlépe ve více jazycích.

Obsah pouzdra

Základem je samozřejmě logbook (notes) a klasická tužka. Ta píše za každého počasí, možná byste ale měli přidat i strouhátko. Dále se v keškách většinou vyskytují drobné předměty jako různé kartičky, nálepky figurky, přívěšky na klíče nebo třeba jednorázový foťák. Můžete přidat žádost o fotku každého nálezce a fotky po dofocení filmu dát na net.

Zakázané jsou všechny předměty potenciálně nebezpečné – včetně alkoholu. Bonbóny a sušenky jsou taky riskantní, v přírodě se k nim mohou snažit dostat zvířata, která mají rozhodně lepší čich než my. A většinou i větší hlad.

Krok 3 – umístění kešky

Při umisťování kešky je nejdůležitější získat co nejpřesnější souřadnice GPS. Uvědomte si, že přesnost vaší GPS navigace může ovlivnit i počasí, proto je dobré využít funkci „zprůměrování" nebo místo přeměřit vícekrát po sobě.

Je také užitečné poznačit si GPS souřadnice nejbližšího parkoviště nebo orientačního bodu.

Jakmile máte souřadnice změřeny, poznačte je permamarkerem na pouzdro i do logbooku. A samozřejmě je vemte s sebou, budete je potřebovat pro přihlášní své kešky.

Krok 4 – přihlášení kešky

Pročtěte si znovu pečlivě pravidla geocachingu a zkontrolujte, zda i teď po umístění vaše keška splňuje všechny podmínky. Pokud ano, vyplňte online formulář (www.geocaching.com/hide/report.aspx ). Na to se můžete připravit, když si předem na našich stránkách prohlédnete dokument „Přihlášení kešky – formulář”.

Dostatečnou pozornost věnujte popisu místa, přidejte fotky.

Formulář můžete vyplnit pouze česky nebo přidat stručný popis i v dalším jazyce. Doporučuji angličtinu a polštinu.

Uveďte také všechna fakta ohledně dostupnosti – lze se tam dostat se psem, na vozíčku, jak dlouho se tam jde atd.

Vaše keška bude nejdříve zkontrolována a pak publikována na oficiálních stránkách.

Krok 5 – údržba kešky

Vaší povinností je také údržba kešky a jejího okolí po celou dobu jejího trvání. Je třeba ji pravidelně kontrolovat. Musíte rovněž sledovat stránky své kešky a v případě stížností kešku upravit. Keška musí zůstat na svém místě více než 3 měsíce.

Aktualizováno (Pondělí, 22 Únor 2010 12:01)

 
11.jpg
Anketa
Používáte GPS navigaci ?
 
Přihlášení
Banner